Vše okolo kapličky
O dary Sv. Ludmily, aneb s Ludmilou proti „Moribundus“.     Vyhlašuji od ledna 2021 přátelskou hru o dary Sv. Ludmily. Vyhodnocení proběhne každý rok 17. září, den po svátku Ludmily u kapličky. Dary budou spíše roztomilé než velkolepé, ale věřte mi, že každopádně potěší.


     Podle jakých pravidel budeme hrát?

1)  Zúčastnit se může naprosto každý, bez rozdílu věku, bydliště a státní příslušnosti.

2)  Úkolem je, vyfotit se u kapličky Sv. Ludmily v Blatničce, na důkaz toho, že jste tam opravdu byli. Může být samostatné foto (selfíčko bez roušky) i skupinové foto. Maximálně však pouze tři fotky!

3)  Tuto fotku zašlete na email (hucikuv@seznam.cz) s údaji, které chcete jen vy sami poskytnout.

4)  Datum kdy bylo foto pořízeno, je ovšem žádoucí, ale není to povinnost.

5)  Každé přihlášené foto bude mít přiděleno pořadové číslo, které bude uvedeno při vyhodnocení.

6)  Uzávěrka pro přihlášení fotografií do hry je 31. srpna 2021.

7)  Pokud vás vyhodnotíme tak budete vyzváni přes email, (z kterého jste poslali foto), k převzetí daru osobně nebo jej zašleme.

8)  Hraje se o nějaké kazety vína a jiné pozornosti spojené s tématikou kapličky a Blatničky.

9)  Vyhodnocení: Tři ceny vyhodnotí porota a tři ceny se vylosují na místě samotném u kapličky Sv. Ludmily v Blatničce každým rokem, vždy 17. září v 16:00 hodin, a to i kdyby trakaře padali. Kdo bude chtít ať se staví.

    Všem kdož se zúčastní této hry, přeji úspěch, radost ze hry a mnoho příjemných zážitků z výletu do Blatničky.


     Celý průběh soutěže, přihlášené exponáty a vyhodnocení můžete v průběhu roku sledovat na těchto stránkách. Jak bude celý ceremoniál probíhat, ještě není stanoveno s ohledem na počet soutěžících a na celkovou covidovou situaci.

Pokud pošlete s fotkami i nějaký dopis jak se vám u kapličky líbilo, rád ho zveřejním zde v rubrice „Napsali nám“.

Kde kapličku Sv. Ludmily najdete?
         Blatnička je malá dědinka na Slovácku nedaleko Uherského Hradiště, rozprostírající se pod poutní horou Sv. Antonína, kterou nelze minout při cestě mezi Blatnicí a Ostrožskou Lhotou. Zde se koná v průběhu roku několik velkých poutí. Pokud už budete v Blatničce, nebo ve vedlejším městečku Hluku, tak se vydejte po cyklostezce mezi Blatničkou a Hlukem a 300 m za kostelem v Blatničce přijedete k „Lidušce“, jak jí tady říkáme.     Mapa je Zde


Proč to?
     Každoročním setkáním den po svátku Ludmily jsem chtěl docílit toho, že by se mně povedlo, aby se u kapličky sešlo opravdu všech šestnáct Ludmil žijících v Blatničce. Myslel jsem si, že to dokážu, když naše starostka Hrušková dokázala dostat „celou Blatničku“ do průvodu v krojích, který čítal 476 krojovaných, tedy ještě asi o třicet více než nás tu žilo, tak co je proti tomu šestnáct Ludmil. Pokoušel jsem se o to tři roky za sebou a ani jednou se to nepovedlo. Nevím, jestli jsem byl tak naivní, nebo je mezi námi lidmi opravdu toliko vzájemné žluči, ale nakonec se ukázalo, jak nesplnitelný cíl jsem si určil. Jak hodně vysoko byla laťka nastavena. Ale i přesto, že se to nepovedlo, přeji si, aby kaplička Sv. Ludmily zůstala i nadále symbolem vzájemného lidského sbližování. Smutný a zklamaný z nezdaru jsem se rozhodl, že už upustím od každoroční „rodinné pouti“ u kapličky.

     Jenže žal přebolel a bylo mi líto úplně opustit kapličku v poli a zapomenout na naše milé Lidušky. Najednou mi přišlo, že jsem přece kapličku stavil pro všechny lidi, které potěší. Umínil jsem si tedy, že do života kapličky vtáhnu i ty kolemjdoucí, kolem jedoucí výletníky. Tak milý „poutníci“ je to už jen a jen na vás !!!

  Napsali v novináchPořady "Veselá je dědina" a tyto webové stránky provozuje Václav Hučík 2014/2 Veselá je dědina